Na czym polega kurs?
Deeper Mindfulness: The Feeling Tone Programme (Kurs pogłębiający uważność: badanie tonalności odczuć) jest to nowy ośmiotygodniowy, zaawansowany kurs mindfulness stworzony na Uniwersytecie w Oksfordzie z myślą o osobach, które ukończyły kursy podstawowe i pragną pogłębić i eksplorować swoją praktykę uważności.
Podczas ośmiu tygodni trwania programu poznasz medytacje, które nauczą Cię dostrajać uwagę do zjawiska tonalności odczuć krok po kroku, co umożliwi jasne dostrzeganie zarówno momentów wyzwalających cierpienie i wyczerpanie, jak również dróg i możliwości do rozwoju i rozkwitu odzyskując wolność i przestrzeń do smakowania i przeżywania życia, nawet w obliczu trudności.
Kurs obejmuje osiem dwugodzinnych sesji z krótką przerwą w trakcie. Na koniec każdej sesji otrzymasz wskazówki dotyczące praktyki w domu oraz nagrania. Praktyka pomiędzy sesjami zakłada ok. dwadzieścia minut medytacji dziennie oraz ćwiczenia uważności w życiu codziennym. Każdą sesję rozpoczyna prowadzona medytacja połączona z przeglądem praktyki w domu. W drugiej części następuje wprowadzenie w temat sesji, dedykowana medytacja oraz dociekanie.
W trakcie kursu nauczysz się jak:
– Odnaleźć swoje ugruntowanie przez badanie różnych obszarów w ciele, jako miejsc zakotwiczających i stabilizujących uwagę i uspokajających umysł.
– Świadomie zatrzymać się, kiedy uwaga wędruje kultywując życzliwość i wdzięczność wobec procesów zachodzących w umyśle, a nie wrogość i samokrytykę.
– Rozpoznawać ton wszelkich zjawisk wchodzących w kontakt z ciałem i umysłem oraz jak ten moment wyzwala reaktywność.
– Utrzymywać ton odczuć w świadomości bez reaktywności uwalniając tym samym umysł z nawykowych spirali stresu i wyczerpania.
– Dostrzegać kiedy i w jaki sposób ciało wchodzi w proces automatycznej, nieświadomej gotowości do niepotrzebnego działania, aby uwolnić napięcie i stwarzać przestrzeń, w której może wyłonić się mądre działanie.
– Wykorzystać uważność tonu w procesie świadomego zwracania się ku trudnościom i pracowania z nimi.
– Wykorzystać uważność tonów w dostrzeganiu chwil wdzięczności w codziennym życiu i umiejętnie pracować z symptomami wyczerpania.
– Poznać sposoby na utrzymanie i rozwijanie praktyki uważności w ostatniej sesji.
Podstawy kliniczne i historia
Program Deeper Mindfulness został stworzony przez Marka Williamsa – profesora psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Oksfordzie, współtwórcę Terapii Poznawczej Opartej na Uważności i jednego z głównych badaczy i propagatorów uważności na świecie – w oparciu o współczesną wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiej psychiki i najnowsze badania z obszaru neurobiologii, które mówią, że w każdej chwili życia nasze rozumienie i doświadczenie świata jest konstruowane na podstawie potencjalnego w tym świecie działania, dla którego wyzwalającą determinantą jest tzw. feeling tone, czyli ton odczuć, który można określić jako niemal podprogowe, subtelne doświadczenie smaku wszystkiego, co wchodzi w kontakt z naszą świadomością z chwili na chwilę, również myśli, wrażeń z ciała oraz emocji. Ten ulotny i wręcz automatyczny element doświadczenia determinuje przebieg dalszych procesów zachodzących w umyśle i ciele pod kątem gotowości do podjęcia prawdziwego lub wyimaginowanego działania, które czasami jest potrzebne, ale dużo częściej staje się przyczyną nieświadomego popadania w stan wyczerpania.
W starożytnych tradycjach kontemplacyjnych vedana, czyli ton odczuć, stanowił fundamentalny element doświadczenia każdej chwili i zarazem centralny aspekt praktyki uważności. Konkretne praktyki nakierowane na uchwycenie tonalności odczuć pozwalają nam rozpoznać moment, w którym wpadamy w błędne koło unikania, awersji lub podążania, co z kolei wikła nas w sieć mentalnego cierpienia. Jak podkreśla nauczyciel medytacji Joseph Goldstein uważność tonalności odczuć jest kluczem, który pozwala dostrzec i zarazem uwolnić się z naszych najgłębiej zakorzenionych schematów i uwarunkowań.
Wprawdzie program Deeper Mindfulness powstał dla osób mających doświadczenie w praktyce uważności, jednak trakcie badania klinicznego przeprowadzonego przez profesora Williamsa na Uniwersytecie w Oksfordzie program wykazał korzystny wpływ na dobrostan i zdrowie psychiczne osób zaawansowanych, jak i zupełnie początkujących.